22.07.2018 Ostatnia aktualizacja 21:06, 20.07.2018

O handlu na chodnikach przed "Manhattanem"

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 31 Paź 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Z prośbą o interwencję i zajęcie się sprawą handlu prowadzonego "na dziko" wokół targowiska Manhattan zwróciła się do nas jedna z naszych Czytelniczek.

W ub. tygodniu otrzymaliśmy prośbę od jednej z osób prowadzących działalność handlową na targowisku "Manhattan", z prośbą o zajęcie się tematem dzikiego handlu chodniku przed wspomnianym targowiskiem. - Będę wdzięczna za przyjrzenie się sytuacji jaka ma miejsce na chodnikach przez targowiskiem Manhattan. My handlując na targowisku, jesteśmy z tego tytułu obciążani stosownymi opłatami.  Handlując na "Manhattanie" musimy się również dostosować do ogólnie panujących na targowisku zasad prowadzenia handlu. Inaczej wygląda sytuacja z osobami prowadzącymi handel na chodnikach przed targowiskiem, tam panuje "wolna amerykanka", chociaż zgodnie z oznaczeniami rozwieszonymi przed targowiskiem handel na chodnikach jest zakazany. Z tego sobie nikt nic nie robi - również władze i odpowiednie za egzekwowanie tych zakazów służby. Zaznaczam, że nie chodzi mi o rygorystyczne traktowanie ludzi handlujących przysłowiową "pietruszką", ale przede wszystkim o egzekwowanie obowiązujących nas wszystkich przepisów od "przedsiębiorców", u których handel "na dziko" to podstawowy sposób prowadzenia działalności - napisała do nas jedna z naszych Czytelniczek.

O poruszoną sprawę zapytaliśmy Izabelę Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - W naszej gestii jest pobór opłat i utrzymanie targowiska - i tym się zajmujemy. Oczywiście powyższe dotyczy terenu targowiska, chodniki do nie niego nie należą. Chodniki nie są również własnością Gminy Skarżysko-Kamienna - powiedziała Szwagierek. Pani podinspektor poradziła jednocześnie, by o sprawę zapytać w powiecie (bo chodniki należą do tej JST).

- Faktycznie, chodniki przy targowisku "Manhattan" są własnością powiatu i zarządza nimi Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej. Na wspomnianych chodnikach wprowadzony został całkowity zakaz handlu - informują o tym stosowane zamontowane tam znaki/tabliczki - poinformowała Jolanta Jagiełło, inspektor ds. promocji oraz kontaktów medialnych Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Na pytanie o to - kto ma egzekwować wspomniane zakazy? - odpowiada: - Powiat skarżyski jako taki nie ma instrumentów do egzekwowania wspomnianych zakazów, ale są do tego odpowiednie służby - np. policja (wcześniej jeszcze - Straż Miejska).

- Rzeczywiście w tamtym miejscu funkcjonuje zakaz handlu. Staramy się okresowo kontrolować, czy handlujący posiadają ewentualne pozwolenia na prowadzanie w tamtym miejscu handlu od właściciela terenu. W dotychczasowych kontrolach - w zdecydowanej większości przypadków - handlujący na chodniku takich zgód nie posiadali. Powyższe sytuacje kończyły się pouczeniem, lub mandatem 
- powiedział asp. Damian Szwagierek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej. - Dziękujemy za sygnał o występującym problemie, zapewnimy tam częstsze patrole i kontrole przestrzegania obowiązujących przepisów - dodał Szwagierek. 

Do sprawy wrócimy.

Komentarze

+1Jakub Gregiel2017-11-03 10:17#4
Odnosząc sie do handlu na chodnikach informuję ,że z inicjatywy Stowarzyszenia Nowy Manhatan z dnia 17.09.212 Zarząd Dróg Powiatowych na wniosek Straży Miejskiej zamontował znaki drogowe T-3a (zakaz handlu na hodniku).Handel na hodnikach reguluje również ustawa która zostala wprowadzona po głośnych bojach prezydent Warszawy pani Gronkiewicz-Waltz z kupcami. U nas sytuacja wyglądała i wygląda tak ,że inkasenci pobierali opłaty targowe a następnie Straż miejska przychodziła i nakładała mandaty na handlujących,których ci nie płacili.Kierowano wnioski do sądu a sąd orzekał ,że skoro pobierano opłaty targowe to zezwalano na handel i wnioski o ukaranie odrzucał.Kiedyś była taka gra która nazywała się w wariata.Tylko kto tu jest wariatem. Jakub Gregiel prezes Stowarzyszenia Nowy Manhatan.
Cytuj
+4Grajux2017-11-02 12:04#3
Od zawsze jak pamiętam, tam zawsze były stoiska i ludzie sprzedawali. Policja by tam mogła codziennie stać i mandaty dawać. Wtedy by się poniekąd nauczyli. Się nie dziwię osobom, które płacą za miejsce, a ktoś przyjdzie i za darmo sobie sprzedaje.
Jak dla mnie to jak ktoś pozwolenia nie ma, to mandat plus konfiskata towaru.
Cytuj
+5ZenekMartyniuk2017-11-01 15:45#2
Cytuję Kieras:
Kronig likwidując Straż Miejską obiecał część środków z jej utrzymania przekazać dla Policji. Jakie obowiązki SM przejęła Policja, bo na pewno nie egzekwowanie tzw. Ustawy śmieciowej
i egzekwowanie od administratorów cmentarzy utrzymania porządku w ich obrębie, co można zobaczyć na ul.Cmentarnej { ok. metrowa sucha trawa wzdłuż ogrodzenia} i przepełnione kontenery na śmieci !?

Policja pewnie nie przejęła obowiązków tzw. porządkowych, bo nie jest od tego. Poza tym, jest w mieście (jako taki) monitoring i te nieprawidłowości powinien rejestrować, a ludzie w obecnym Biurze bezpieczeństwa w UM reagować. Tak samo jak powinni reagować (albo sami, albo przekazując sprawe do właściwych służb) w przypadku zgłoszeń telefonicznych.
A na koniec CIS zarządza cmentarzem komunalnym na Łyżwach, a tym - parafialnym - na Zachodnim to chyba kancelaria kościelna. A jak zarządza to właśnie opisałeś wyżej.
Cytuj
+7Kieras2017-11-01 13:40#1
Kronig likwidując Straż Miejską obiecał część środków z jej utrzymania przekazać dla Policji ,która miała przejąć zadania SM. No i widzimy efekty tych posunięć.Pytanie do rzecznika UM p.Szwagierek i rzecznika Policji p.Szwagierka, ile pieniędzy miasto przekazuje Policji ? Jakie obowiązki SM przejęła Policja, bo na pewno nie egzekwowanie tzw. Ustawy śmieciowej
i egzekwowanie od administratorów cmentarzy utrzymania porządku w ich obrębie, co można zobaczyć na ul.Cmentarnej { ok. metrowa sucha trawa wzdłuż ogrodzenia} i przepełnione kontenery na śmieci !?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Ulica Zagórska w Suchedniowie z milionowym do…

Opublikowano: 20.07.2018 23:06

Komentarzy: 2

Ulica Spacerowa już gotowa

Opublikowano: 20.07.2018 11:27

Komentarzy: 3

Rusza przebudowa ul. Chłodnej

Opublikowano: 19.07.2018 12:59

Komentarzy: 0

Dachowanie na "siódemce"

Opublikowano: 19.07.2018 12:34

Komentarzy: 2

FlixBus ogłasza nową siatkę połączeń. Dziś ru…

Opublikowano: 19.07.2018 09:28

Komentarzy: 1

Startuje nowa linia Polonusa ze Skarżyska do…

Opublikowano: 18.07.2018 21:14

Komentarzy: 0

Obchody Święta Policji w Skarżysku

Opublikowano: 18.07.2018 14:37

Komentarzy: 3

Alarm o wycieku z cysterny na stacji kolejowe…

Opublikowano: 18.07.2018 09:35

Komentarzy: 0

Prezes MKS odniósł się do doniesień medialnyc…

Opublikowano: 17.07.2018 14:39

Komentarzy: 6

Dokonywał odwiertów ropy… z samochodowych bak…

Opublikowano: 17.07.2018 11:26

Komentarzy: 0

  • hum1
  • hum2
  • hum3

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum