16.10.2018 Ostatnia aktualizacja 18:40, 16.10.2018

O handlu na chodnikach przed "Manhattanem"

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 31 Paź 2017
Oceń:
5 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Z prośbą o interwencję i zajęcie się sprawą handlu prowadzonego "na dziko" wokół targowiska Manhattan zwróciła się do nas jedna z naszych Czytelniczek.

W ub. tygodniu otrzymaliśmy prośbę od jednej z osób prowadzących działalność handlową na targowisku "Manhattan", z prośbą o zajęcie się tematem dzikiego handlu chodniku przed wspomnianym targowiskiem. - Będę wdzięczna za przyjrzenie się sytuacji jaka ma miejsce na chodnikach przez targowiskiem Manhattan. My handlując na targowisku, jesteśmy z tego tytułu obciążani stosownymi opłatami.  Handlując na "Manhattanie" musimy się również dostosować do ogólnie panujących na targowisku zasad prowadzenia handlu. Inaczej wygląda sytuacja z osobami prowadzącymi handel na chodnikach przed targowiskiem, tam panuje "wolna amerykanka", chociaż zgodnie z oznaczeniami rozwieszonymi przed targowiskiem handel na chodnikach jest zakazany. Z tego sobie nikt nic nie robi - również władze i odpowiednie za egzekwowanie tych zakazów służby. Zaznaczam, że nie chodzi mi o rygorystyczne traktowanie ludzi handlujących przysłowiową "pietruszką", ale przede wszystkim o egzekwowanie obowiązujących nas wszystkich przepisów od "przedsiębiorców", u których handel "na dziko" to podstawowy sposób prowadzenia działalności - napisała do nas jedna z naszych Czytelniczek.

O poruszoną sprawę zapytaliśmy Izabelę Szwagierek, podinspektor ds. kontaktów z mediami Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej. - W naszej gestii jest pobór opłat i utrzymanie targowiska - i tym się zajmujemy. Oczywiście powyższe dotyczy terenu targowiska, chodniki do nie niego nie należą. Chodniki nie są również własnością Gminy Skarżysko-Kamienna - powiedziała Szwagierek. Pani podinspektor poradziła jednocześnie, by o sprawę zapytać w powiecie (bo chodniki należą do tej JST).

- Faktycznie, chodniki przy targowisku "Manhattan" są własnością powiatu i zarządza nimi Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej. Na wspomnianych chodnikach wprowadzony został całkowity zakaz handlu - informują o tym stosowane zamontowane tam znaki/tabliczki - poinformowała Jolanta Jagiełło, inspektor ds. promocji oraz kontaktów medialnych Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Na pytanie o to - kto ma egzekwować wspomniane zakazy? - odpowiada: - Powiat skarżyski jako taki nie ma instrumentów do egzekwowania wspomnianych zakazów, ale są do tego odpowiednie służby - np. policja (wcześniej jeszcze - Straż Miejska).

- Rzeczywiście w tamtym miejscu funkcjonuje zakaz handlu. Staramy się okresowo kontrolować, czy handlujący posiadają ewentualne pozwolenia na prowadzanie w tamtym miejscu handlu od właściciela terenu. W dotychczasowych kontrolach - w zdecydowanej większości przypadków - handlujący na chodniku takich zgód nie posiadali. Powyższe sytuacje kończyły się pouczeniem, lub mandatem 
- powiedział asp. Damian Szwagierek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej. - Dziękujemy za sygnał o występującym problemie, zapewnimy tam częstsze patrole i kontrole przestrzegania obowiązujących przepisów - dodał Szwagierek. 

Do sprawy wrócimy.


Komentarze

+1Jakub Gregiel2017-11-03 10:17#4
Odnosząc sie do handlu na chodnikach informuję ,że z inicjatywy Stowarzyszenia Nowy Manhatan z dnia 17.09.212 Zarząd Dróg Powiatowych na wniosek Straży Miejskiej zamontował znaki drogowe T-3a (zakaz handlu na hodniku).Handel na hodnikach reguluje również ustawa która zostala wprowadzona po głośnych bojach prezydent Warszawy pani Gronkiewicz-Waltz z kupcami. U nas sytuacja wyglądała i wygląda tak ,że inkasenci pobierali opłaty targowe a następnie Straż miejska przychodziła i nakładała mandaty na handlujących,których ci nie płacili.Kierowano wnioski do sądu a sąd orzekał ,że skoro pobierano opłaty targowe to zezwalano na handel i wnioski o ukaranie odrzucał.Kiedyś była taka gra która nazywała się w wariata.Tylko kto tu jest wariatem. Jakub Gregiel prezes Stowarzyszenia Nowy Manhatan.
Cytuj
+4Grajux2017-11-02 12:04#3
Od zawsze jak pamiętam, tam zawsze były stoiska i ludzie sprzedawali. Policja by tam mogła codziennie stać i mandaty dawać. Wtedy by się poniekąd nauczyli. Się nie dziwię osobom, które płacą za miejsce, a ktoś przyjdzie i za darmo sobie sprzedaje.
Jak dla mnie to jak ktoś pozwolenia nie ma, to mandat plus konfiskata towaru.
Cytuj
+5ZenekMartyniuk2017-11-01 15:45#2
Cytuję Kieras:
Kronig likwidując Straż Miejską obiecał część środków z jej utrzymania przekazać dla Policji. Jakie obowiązki SM przejęła Policja, bo na pewno nie egzekwowanie tzw. Ustawy śmieciowej
i egzekwowanie od administratorów cmentarzy utrzymania porządku w ich obrębie, co można zobaczyć na ul.Cmentarnej { ok. metrowa sucha trawa wzdłuż ogrodzenia} i przepełnione kontenery na śmieci !?

Policja pewnie nie przejęła obowiązków tzw. porządkowych, bo nie jest od tego. Poza tym, jest w mieście (jako taki) monitoring i te nieprawidłowości powinien rejestrować, a ludzie w obecnym Biurze bezpieczeństwa w UM reagować. Tak samo jak powinni reagować (albo sami, albo przekazując sprawe do właściwych służb) w przypadku zgłoszeń telefonicznych.
A na koniec CIS zarządza cmentarzem komunalnym na Łyżwach, a tym - parafialnym - na Zachodnim to chyba kancelaria kościelna. A jak zarządza to właśnie opisałeś wyżej.
Cytuj
+7Kieras2017-11-01 13:40#1
Kronig likwidując Straż Miejską obiecał część środków z jej utrzymania przekazać dla Policji ,która miała przejąć zadania SM. No i widzimy efekty tych posunięć.Pytanie do rzecznika UM p.Szwagierek i rzecznika Policji p.Szwagierka, ile pieniędzy miasto przekazuje Policji ? Jakie obowiązki SM przejęła Policja, bo na pewno nie egzekwowanie tzw. Ustawy śmieciowej
i egzekwowanie od administratorów cmentarzy utrzymania porządku w ich obrębie, co można zobaczyć na ul.Cmentarnej { ok. metrowa sucha trawa wzdłuż ogrodzenia} i przepełnione kontenery na śmieci !?
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Ruszają zapisy do siatkarskich turniejów niep…

Opublikowano: 16.10.2018 20:38

Komentarzy: 0

Przy ruinach wielkiego pieca otwarto ścieżkę …

Opublikowano: 16.10.2018 19:50

Komentarzy: 0

Kandydat PiS na prezydenta chce przebudować t…

Opublikowano: 16.10.2018 18:13

Komentarzy: 2

Był poszukiwany listem gończym i posiadał nar…

Opublikowano: 16.10.2018 14:20

Komentarzy: 0

Zaginął Krystian Sułek

Opublikowano: 16.10.2018 13:41

Komentarzy: 0

Skarżyscy policjanci zatrzymali pięciu kieruj…

Opublikowano: 15.10.2018 12:45

Komentarzy: 0

Pobił i okradł. Rozbójnik w areszcie

Opublikowano: 15.10.2018 12:33

Komentarzy: 0

Aleksandra Żłobecka zdobyła tytuł Miss Skarży…

Opublikowano: 14.10.2018 23:53

Komentarzy: 5

Inauguracja roku akademickiego w Społecznej A…

Opublikowano: 14.10.2018 18:17

Komentarzy: 0

Puchar Ligi ATP dla Centrum Kredytowego

Opublikowano: 14.10.2018 15:54

Komentarzy: 0

Ostatnio komentowane

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Opinie w GoWork.pl

Ostatnio na forum