17.12.2017 Ostatnia aktualizacja 12:53, 17.12.2017
  • c1
  • c2
  • c3
  • c4
  • c5
  • c6

Słowo o pewnym wskaźniku...

Autor:
MB Foto: Mariusz Busiek
Opublikowano: 08 Lis 2017
Oceń:
3.6666666666667 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Część z uczestników życia publicznego pojawiające się różnego rodzaju dane próbuje interpretować tak, by wyrywane z kontekstu pasowały do przyjętych przez nich tez. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy ktoś chwaląc się bieżącymi danymi, nie sprawdzi dokładnie danych z lat poprzednich...

W ub. tygodniu kielecki oddział Głównego Urzędu Statystyczny opublikował roczny raport dot. finansów jednostek samorządu terytorialnego naszego województwa pt.  "Budżety jednostek samorządu terytorialnego w województwie świętokrzyskim w 2016 r.". W zestawieniu prezentowane są podstawowe dane statystyczne dot. budżetów JST- pozwalające na ogólną ocenę i porównanie finansów gmin, powiatów i województwa.

W publikacji znalazła się informacja, która w stan euforii wprowadziła niektórych samorządowców - "udział dochodów własnych gminy w dochodach ogółem Gminy Skarżysko-Kamienna w 2016 roku wyniósł 55,9%" (uważa się, że wskaźnik ten świadczy o poziomie samodzielności finansowej samorządu - ważna w tym kontekście jest jednak i struktura dochodów własnych). Przypomnijmy - dochody własne gminy (które obok dotacji i subwencji są dochodami JST) to przede wszystkim: udział w podatku dochodowym od osób fizycznych i wpływy z podatków od nieruchomości, w mniejszym zakresie również: udział w podatku dochodowym od osób prawnych, wpływy z innych podatków i opłat), dochody z majątku (w tym dochody z najmu i dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze) i środki na dofinansowanie własnych zadań pozyskane z innych źródeł.

Odnotowany poziom wspomnianego wcześniej wskaźnika w 2016 roku to pozytywna wiadomość, ale w odniesieniu do danych z lat poprzednich nie może być traktowany jako powód do komunikowania światu jakiegoś szczególnego sukcesu (w poprzednich latach poziom tego wskaźnika był bowiem... wyższy).


Według danych prezentowanych przez Urząd Statystyczny w Kielcach w kolejnych rocznych publikacjach dot. budżetów JST z naszego województwa poziom wspomnianego wskaźnika w 2016 roku (czyli w roku realizacji pierwszego autorskiego budżetu miasta przygotowanego przez obecną ekipę rządzącą) w porównaniu do lat poprzednich lat - spadł.
 
W komentarzu do ostatniego raportu, a zamieszczonym na oficjalnej stronie miasta czytamy, że - należy (...) podkreślić, iż w minionym roku na relację dochodów własnych gminy do dochodów ogółem duży wpływ miała dotacja otrzymana na wypłaty świadczeń „500+”. Gdyby nie ta dotacja, dochody własne gminy stanowiłyby ponad 62,5% dochodów ogółu. I rzeczywiście - do budżetu w 2016 roku w formie dotacji  na realizację Programu Rodzina 500+ trafiła kwota ponad 16,2 mln PLN. Wypadałoby w tym momencie jednak wspomnieć i np. o tym, że na wartość wskaźnika wpływ (pozytywny) miała obowiązująca od 2016 roku podwyżka niektórych podatków od nieruchomości wprowadzona na wniosek prezydenta Konrada Kröniga przez wspierającą go koalicję (PiR i Platformy Obywatelskiej) - czyli w praktyce sięgnięcie do kieszeni podatników.

Ciekawostką jest również to, że w informacji zamieszczonej na stronie miasta, wszem i wobec poinformowano, że wskaźnik za 2016 rok dla Skarżyska-Kamiennej (oczywiście ten liczony przez UM - bez uwzględnienia dotacji na Program Rodzina 500+ - a więc 62,5 %) byłby najwyższym wskaźnikiem od ponad 10 lat. Problem w tym, że w świetle danych źródłowych z opracowań Urzędu Statystycznego w Kielcach (dane z lat poprzednich na wykresie) łatwo stwierdzić, że to nieprawda. A wystarczyło to sprawdzić.




Komentarze

0mieszkaniec2017-11-17 22:30#10
Cytuję majster:
wystarczyło majstrze zajrzeć na wskazane strony GUS a wiedziałbyś,że te podmioty gospodarczeb to te, które zatrudniają powyżej 9 pracowników
a pytasz ile osób wyjechało ze Skarżyska? , no cóż przybyło także pewnie darmozjadów żerujących na rentach swoich współmałżonków, ale dane GUS bez manipulacji nie kłamią.

Zajrzałem i widzę, że nie kłamią ale kto tu więc kłamie?
Podmioty gospodarki narodowej w rejestrze REGON na 10 tyś ludności w wieku produkcyjnym.
2013 - 1856 podmiotów
2014 - 1901 podmiotów
2015 - 1929 podmiotów

Dla pewności wklejam link do pdf - http://kielce.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_swietokrzyskie/portrety_gmin/powiat_skarzyski/skarzysko_kamienna.pdf

Przykro mi lecz nie wiem skąd wytrzasnął swoje dane mieszkaniec wypada więc spytać Urząd Skarbowy. On prawdę napisze.
no majster dałeś popis swojej inteligencji! jeżeli nie odróżniasz osób fizycznych prowadzących działalność od podmiotów gospodarki narodowej, to sorry, ale takich mamy yntelygentów
Cytuj
-1majster2017-11-14 19:07#9
"mieszkaniec" - wytłumacz się teraz - zgodnie z Twoimi słowami cytat" niech ludzie znają prawdę, a nie piarowską propagandę".
Brak wytłumaczenia może oznaczać;
- żeś nagle zachorował i nie masz siły na klikanie
- pokręciłeś coś i jest Ci wstyd czemu nie dziwię się a co zawsze można naprawić
- jesteś pospolitym krętem
Cytuj
-3Spokoloko2017-11-11 12:32#8
Panie Janiec przytacza Pan
"....Przytoczę tu, że wielkość dochodów własnych liczony na jednego mieszkańca lokuję naszą gminę na 1 miejscu w powiecie i 9 w województwie a analogicznie liczone wydatki budżetu na 4 w powiecie i dopiero 93 w województwie.To jest dobrze czy jest żle ?! Dlaczego jeden wskażnik ma być ważny a drugi nie ?! A może jakiś paradoks.. Nie - te dane pokazują tylko nasze miejsce w procesie organizayjno-finansowym /inwestycyjnym/ w jakim uczestniczymy...".
A ja Pana bym zapytał:
- Czy 100 000 000zł dług miasta powstały za czasu rządów Wojcieszka jak i jego kolegów ( w tym i Pana ) ma wpływ na obecny i przyszły stan finansów miasta?
Jeżeli Pan wie, czy też może ma możliwość uzyskania danych to prosiłbym jeszcze o napisanie, jak kształtował się procentowo w stosunku do wartości całości budżetu miasta wskaźnik zadłużenia miasta, oraz wskaźnik spłaty tego zadłużenia w latach Waszych rządów a jaki jest w ostatnich latach i o jakich kwotach jest mowa?
Cytuj
-2majster2017-11-11 10:28#7
wystarczyło majstrze zajrzeć na wskazane strony GUS a wiedziałbyś,że te podmioty gospodarczeb to te, które zatrudniają powyżej 9 pracowników
a pytasz ile osób wyjechało ze Skarżyska? , no cóż przybyło także pewnie darmozjadów żerujących na rentach swoich współmałżonków, ale dane GUS bez manipulacji nie kłamią.
Zajrzałem i widzę, że nie kłamią ale kto tu więc kłamie?
Podmioty gospodarki narodowej w rejestrze REGON na 10 tyś ludności w wieku produkcyjnym.
2013 - 1856 podmiotów
2014 - 1901 podmiotów
2015 - 1929 podmiotów

Dla pewności wklejam link do pdf - http://kielce.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_swietokrzyskie/portrety_gmin/powiat_skarzyski/skarzysko_kamienna.pdf

Przykro mi lecz nie wiem skąd wytrzasnął swoje dane mieszkaniec wypada więc spytać Urząd Skarbowy. On prawdę napisze.
Cytuj
+1mieszkaniec2017-11-10 19:58#6
Cytuję majster:
Cytuję mieszkaniec:
dzięki Sopkoloko
chociaż ja to nie Jan Janiec, ale zajrzałem i tak na szybko cóż za ciekawe dane:
ilość pracujących na 31.12.2013 10 168
31.12.2015 9 865 MINUS 303
ilość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 10 tys. mieszkańców
na 31.12.2013 906
na 31.12.2015 897 MINUS 9 PODMIOTÓW na 10 tys. MIESZKAŃCÓW

TO "ZASŁUGA" I SKUTEK "PRZYCIĄGANIA PRZEDSIĘBIORCÓW" PRZEZ prezydenta KONRADA KRONIGA
C.D.N.

Ile osób w wieku produkcyjnym zmarło lub wyjechało z miasta na koniec 2015? - Nie wiesz!
Czy te 9 podmiotów to działalność jednoosobowa, samozatrudnienie i ci którym nie wyszło z dotacjami z PUP?- Nie wiesz.
To co wiesz to jednak za mało!

wystarczyło majstrze zajrzeć na wskazane strony GUS a wiedziałbyś,że te podmioty gospodarczeb to te, które zatrudniają powyżej 9 pracowników
a pytasz ile osób wyjechało ze Skarżyska? , no cóż przybyło także pewnie darmozjadów żerujących na rentach swoich współmałżonków, ale dane GUS bez manipulacji nie kłamią.
Cytuj
-1majster2017-11-09 22:47#5
Cytuję mieszkaniec:
dzięki Sopkoloko
chociaż ja to nie Jan Janiec, ale zajrzałem i tak na szybko cóż za ciekawe dane:
ilość pracujących na 31.12.2013 10 168
31.12.2015 9 865 MINUS 303
ilość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 10 tys. mieszkańców
na 31.12.2013 906
na 31.12.2015 897 MINUS 9 PODMIOTÓW na 10 tys. MIESZKAŃCÓW

TO "ZASŁUGA" I SKUTEK "PRZYCIĄGANIA PRZEDSIĘBIORCÓW" PRZEZ prezydenta KONRADA KRONIGA
C.D.N.

Ile osób w wieku produkcyjnym zmarło lub wyjechało z miasta na koniec 2015? - Nie wiesz!
Czy te 9 podmiotów to działalność jednoosobowa, samozatrudnienie i ci którym nie wyszło z dotacjami z PUP?- Nie wiesz.
To co wiesz to jednak za mało!
Cytuj
+5Kasia22017-11-09 21:42#4
Przecież u tego KK propaganda opiera się kłamstwie. Teraz szczyci się ze PO go porze w wyborach to super, PO na Prezydenta miała do tej pory w Skarżysku- kam 1000 głosów. W tych wyborach będą mieli razem z kk 1000. Czy ten człowiek myśli że ludzie będą na niego głosowali , jak 4 lata temu - to chyba jego sen z którego się nie obudził. Przyjdzie żyć z zasiłku - skończy się zabawa.
Cytuj
+7mieszkaniec2017-11-09 13:10#3
dzięki Sopkoloko
chociaż ja to nie Jan Janiec, ale zajrzałem i tak na szybko cóż za ciekawe dane:
ilość pracujących na 31.12.2013 10 168
31.12.2015 9 865 MINUS 303
ilość osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą na 10 tys. mieszkańców
na 31.12.2013 906
na 31.12.2015 897 MINUS 9 PODMIOTÓW na 10 tys. MIESZKAŃCÓW

TO "ZASŁUGA" I SKUTEK "PRZYCIĄGANIA PRZEDSIĘBIORCÓW" PRZEZ prezydenta KONRADA KRONIGA
C.D.N.
Cytuj
+10Spokoloko2017-11-09 11:05#2
A ja dam może linki do danych statystycznych
miasta

http://kielce.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_swietokrzyskie/portrety_gmin/powiat_skarzyski/skarzysko_kamienna.pdf

i powiatu

http://kielce.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_swietokrzyskie/portrety_powiatow/powiat_skarzyski.pdf

Panie Janiec a może jeszcze kilka słów z Pana strony na temat artykułu. Temat Panu znany i chyba godny do zajęcia przez Pana jakiegoś szerszego stanowiska.
Cytuj
+27mieszkaniec2017-11-09 08:23#1
brawo Redakcja
więcej takich demaskujących artykułów, bo przykładów na tym polu bez liku. Demaskujcie nadmuchane ego prezydenta Konrada Kroniga, niech ludzie znają prawdę , a nie piarowską propagandę!
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

  • OUT5
  • bf
  • out2
  • out1
  • out3

Ostatnio opublikowane

Wigilia Skarżyskiego Klubu Sportów Walki

Opublikowano: 17.12.2017 13:53