22.06.2018 Ostatnia aktualizacja 19:00, 21.06.2018

Podpisano list intencyjny ws. współpracy na rzecz modernizacji linii kolejowej nr 25

Autor:
MB, Inf. pras Foto: UMWŚ
Opublikowano: 07 Mar 2018
Oceń:
3 1 1 1 1 1
Kategoria:
Aktualności
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - przedstawiciele władz województw: świętokrzyskiego i łódzkiego podpisali dzisiaj w Opocznie list intencyjny w sprawie współpracy i współdziałania w celu modernizacji i rozbudowy infrastruktury kolejowej łączącej oba województwa - a dokładniej  linii nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki.

Linia kolejowa nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki pozostaje jedynym istotnym niezelektryfikowanym odcinkiem sieci kolejowej położonej w południowo-wschodniej części kraju. Województwa łódzkie i świętokrzyskie postanowiły nawiązać współpracę w zakresie starań o elektryfikację tego odcinka.

List intencyjny mający wyrazić wspólny interes obu województw w modernizacji wspomnianego odcinka na dworcu kolejowym w Opocznie podpisali dzisiaj: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas (i wicemarszałek Jan Maćkowiak) z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem (i wicemarszałkiem województwa łódzkiego Arturem Bagieńskim).

- Cieszę się, że możemy się tu dziś spotkać w niezwykle ważnych sprawach kolei. Liczymy na kontynuację rozbudowy linii numer 25, która umożliwi przywrócenie ruchu z województwa łódzkiego w kierunku Kielc. Projekt połączenia z Centralnym Portem Komunikacyjnym daje szanse na to, że kolej będzie pierwszym wyborem komunikacyjnym podróżnych z naszych województw. Opoczno może być ważnym miejscem dla naszych regionów, a nic tak nie łączy, jak szybkie połączenia - mówił podczas uroczystości marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień.

O znaczeniu inwestycji, której dotyczył podpisywany list intencyjny, mówił natomiast marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas. - Dla Świętokrzyskiego dzisiejsze porozumienie ma wymiar strategiczny. Zależy nam na elektryfikacji linii kolejowej 25 i przez to połączeniu Skarżyska-Kamiennej i Opoczna. W dalszej perspektywie mamy w planie wybudowanie łącznika pomiędzy Kielcami a Wąsoczem Koneckim, co umożliwi połączenie stolicy województwa z CKP. To bardzo ambitny plan i bardzo cieszę się, że możemy realizować go wspólnie z Województwem Łódzkim. Na etapie projektowym chcemy włączyć się w finansowanie dokumentacji, jednak ze względu na skalę inwestycji, potrzebne będzie finansowanie centralne i wierzę w to, że uda nam się nakłonić Polskie Linie Kolejowe do finansowania tego zadania. To bardzo ważny projekt dla mieszkańców obu województw - mówił marszałek Adam Jarubas.

- Najbliższe dwa lata wykorzystamy na przygotowanie dokumentacji projektowej, by wpisać tę inwestycję jako strategiczną dla naszych regionów i postarać się o środki unijne na ten projekt. Mając gotową dokumentację i poparcie PLK jest szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat uda się zrealizować tę inwestycję - dodał marszałek Jarubas.Komentarze

-1qdsd2018-03-10 14:59#6
Za każdym razem, na tym odcinku linii 25, zależy bardziej Województwu Łódzkiemu, niż Świętokrzyskiemu. Panie Jarubas, trzeba było nie uwalać pociągów pasażerskich w relacji Piotrków- Skarżysko w 2008 roku. Teraz to wygląda bardziej na sferę marzeń, niż realne szanse na powrót pociągów pasażerskich. Elektryfikacja, to nie tylko słupy i drut, ale i podstacje oraz cała infra poboczna. Szkoda gadać, marzenia i tyle.
Cytuj
+5HAQ2018-03-08 09:51#5
Linia kolejowa nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna - Opoczno - Tomaszów Mazowiecki nie jest jedynym waznym odcinkiem niezelektryfikowanym w płd wschodniej Polsce. Jezeli już to w środkowej bo inną wazną linią niezelektryfikowaną jest linia Ocice-Rzeszów i Stalowa Wola - Lublin.

Skoro Marszałkowi świetokrzyskiemu tak zależy na elektryfikacji tej linii to czemu nie działa tak jak łódzki Marszałek ? Samorząd województwa łódzkiego podpisał pod koniec 2017 r. umowę na dokumentację techniczną elektryfikacji fragmentu linii nr 25 pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Opocznem, a nasz podpisuje listy intencyjne o współpracy. Skończy sie tak, że tam będzie drut do Opoczna a dalej dziura. Trzeba działać zanim skończy się kasa z dotacji.

Co więcej - na odcinku (Łodź)Tomaszów-Opoczno jeżdzą pociągi i jakoś samorządowi łódzkiemu nie przeszkadza brak elektryfikacji....
Cytuj
+4Stan41262018-03-08 09:39#4
"Szybka kolej z Kielc do Warszawy powinna biec przez Skarzysko i Radom a nie jakies idiotyzmy przez Konskie!!!" pisze "spacerowicz", i tak będzie. Natomiast Kielce - Łódź nie koniecznie musi prowadzić przez Skarżysko choćby dlatego, że wymagało by to dodatkowych czynności przy zmianie kierunku jazdy. Jeśli elektryfikacja tej linii nie jest kiełbasą wyborczą to pogratulować pomysłu i czekać na szybką realizację. Pamiętamy pociągi pośpieszne Łódź kaliska - Przemyśl, być morze znów połączą południowo-wschodnią Polskę z północno - zachodnimi regionami kraju.
Cytuj
+3Spacerowicz2018-03-07 21:58#3
Panie Maćkowiak... Szybka kolej z Kielc do Warszawy powinna biec przez Skarzysko i Radom a nie jakies idiotyzmy przez Konskie!!! Wspierajac polaczenie Kielc z Warszawa imijajace Skarzysko wspiera Pan nieracjonalne ekonomicznie pomysly i DZIALA PAN PRZECIWKO INTERESOM SKARZYSKA - KAMIENNEJ... wyborcy ze Skarzyska pamietajcie o tym przy wyborach!
Cytuj
+4hgw2018-03-07 19:33#2
Cytuję politrukumcs:
Pamiętam trasę do Łodzi pociągiem. To było fajne połączenie. Transport kolejowy ma przyszłość i dobrze, że coś się rusza w tym temacie. Czasami nawet chłopska władza coś zmyślnego wykona :lol:

Na razie to jeszcze niczego nie wykonała. Ileż to obietnic o tym słyszeliśmy a i z ust wspomnianej chłopsko-platformerskiej władzy i nic z tego nie wychodziło. Zawsze sobie tuż przed wyborami ta władza o tym szlaku przypomina. Po wyborach szybko zapomina.
Cytuj
+3politrukumcs2018-03-07 18:14#1
Pamiętam trasę do Łodzi pociągiem. To było fajne połączenie. Transport kolejowy ma przyszłość i dobrze, że coś się rusza w tym temacie. Czasami nawet chłopska władza coś zmyślnego wykona :lol:
Cytuj

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze wypełnij poniższy formularz. Gdy komentujesz jako gość (bez zakładania konta w naszym portalu) Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji moderatora. Komentarze zarejestrowanych użytkowników (możesz zarejestrować się TUTAJ) publikowane są automatycznie.

Kod antyspamowy


Odśwież

Ostatnio opublikowane

Po LVI sesji Rady Miasta (audio)

Opublikowano: 21.06.2018 20:38

Komentarzy: 0

"Śpiewam i znam hymn narodowy" - k…

Opublikowano: 21.06.2018 20:13

Komentarzy: 0

Puchar Polski w rękach Jakuba Bilskiego

Opublikowano: 21.06.2018 19:08

Komentarzy: 0

Pomogli rowerzystom zagubionym w lesie

Opublikowano: 21.06.2018 12:08

Komentarzy: 0

Przystań Bliżyn 2018 już w niedzielę. Gwiazdą…

Opublikowano: 21.06.2018 11:26

Komentarzy: 0

PLK szykują dobre podróże ze Skarżyska-Kamien…

Opublikowano: 21.06.2018 10:30

Komentarzy: 0

Prezydent z absolutorium za 2017 rok

Opublikowano: 21.06.2018 09:01

Komentarzy: 1

Srebrny medal Kacpra Zaborskiego w Pucharze P…

Opublikowano: 21.06.2018 08:38

Komentarzy: 0

Ukradł płotek dla płazów, odpowie przed sądem

Opublikowano: 21.06.2018 08:36

Komentarzy: 0

„Jeśli potrafisz, pchaj się na afisz” - Pik…

Opublikowano: 21.06.2018 00:08

Komentarzy: 0

Ostatnie ogłoszenia


Zobacz wszystkie >

Dodaj ogłoszenie +

Glutamina Odżywki

Ostatnio na forum